Etterforsker drap på tysk kvinne i Østerdalen
Innlandet politidistrikt etterforsker et drap på ei kvinne i 20-årene fra Tyskland.
Etterforskning av en savnet-sak i Tyskland viser at det er sannsynlig at det har skjedd en straffbar handling mens et tysk par nylig var på ferie i Norge.
– Ei kvinne har blitt meldt savnet, og i avhør har mannen opplyst til tysk politi at han har drept henne og etterlatt henne i Tynset kommune før han selv returnerte til Tyskland, opplyser politiadvokat Mali Svendsen.
Innlandet politidistrikt har iverksatt kriminaltekniske undersøkelser.
– Åstedsundersøkelser har ført til funn av en død person, og Innlandet politidistrikt etterforsker hendelsen som et drap i samarbeid med Kripos og tysk politi, sier Svendsen.
Tysk politi er varslet om funnet, og de varsler pårørende.
Siktede vil bli framstilt for varetektsfengsling i Tyskland, og dette gjennomføres av tysk politi og påtalemyndighet.
Fornærmede er en tysk kvinne i 20-årene. Det vil bli gjennomført en rettsmedisinsk obduksjon for å bringe identiteten på det rene og for å kunne fastslå dødsårsak.
Innlandet politidistrikt vil vurdere å utstede en europeisk arrestordre på mannen og begjære han utlevert til Norge.
Etterforskningen ledes fra politiet i Elverum.
Mediekontakt:
Politiadvokat Mali Svendsen er tilgjengelig for media klokka 16.00-17.30 på telefon 488 86 890.