Fire mennesker på en scene
Fra prisutdelingen i Haag. Kriminaltekniker Kjeld Hendrik Helland Hansen (t.v.) og politidirektør Håkon Skulstad (nr 2 f.v.) sammen med Europols leder Cathrine de Bolle (t.h).
FotoPOD

Juryen løftet frem hvordan norsk politi sammen med akademia og næringsliv har utviklet en løsning som kan revolusjonere kriminalteknisk arbeid og avhør; fra stemmestyrt hodekamera og tale-til-tekst, til automatisert rapportgenerering og fjernstøtte direkte på åstedet.

Stor anerkjennelse 

Dette er en stor dag for norsk politi. At Europol løfter frem AI4Interviews som Europas mest innovative teknologiske løsning, er en bekreftelse på at vi er i front internasjonalt. Jeg er stolt av medarbeiderne i prosjektet som har gått foran, og av at vi evner å utvikle teknologi som både styrker etterforskningen,rettssikkerheten og effektiviserer arbeidsprosessene, sier Politidirektør Håkon Skulstad.

Politimester i Vest politidistrikt, Ane Kvaal fremhever kriminalteknikernes innsats:

– Dette er en seier for fagfeltet. Våre kriminalteknikere, Kjeld Hendrik Helland-Hansen og Oddvar Moldestad, har vært nøkkelpersoner i å teste og utvikle løsningen. De har vist hvordan ny teknologi kan løfte kvaliteten i etterforskningen.

Politimester i Oslo politidistrikt, Ida Melbo Øystese understreker betydningen av samarbeid:

– Innovasjon skjer når vi kobler operative behov med ny teknologi og sterke partnere. Denne prisen viser at samarbeid på tvers av distrikter, PIT, akademia og industrien kan gi resultater som får internasjonal oppmerksomhet.

Veien videre 

Prosjektleder Bente Skattør i Oslo politidistrikt peker på at prisen er en milepæl – men også en start:

– Vi er utrolig stolte. Denne anerkjennelsen gir oss energi til å ta de neste stegene. Målet er at AI4Interviews skal kunne rulles ut bredt i norsk politi, slik at vi kan bruke mer tid på å bekjempe kriminalitet og mindre tid på manuelle rutiner.

Et lagarbeid 

AI4Interviews De kriminaltekniske løsningene er et samarbeid mellom Vest og Oslo politidistrikt, Politiets IT enhet, Økokrim, NTNU CCIS, SFI NorwAI, Universitetet i Agder, Netherlands Forensics Institute, Jodacare AS og  og norske Midlaier AS teknologibedrifter.

AI4Interviews var i konkurranse med svært sterke prosjekter fra Cross-Match Generator (Tyskland) og ERBIUM: Advanced Robotic Multimodal System for Non-Destructive Forensic Material Analysis (Tsjekkia). Med prisen bekreftes det at norsk politi ikke bare følger utviklingen, men også bidrar til å sette retningen for fremtidens politiarbeid i Europa.


Mer om prosjektet