Publisert av Politiets fellestjenester
– Politiet anskaffer og eier materiell som samlet utgjør store verdier. Med et nytt nasjonalt materiellberedskapssystem vil politiet få en samlet oversikt over tilgjengelig materiell, som vil bidra til å styrke beredskapsevnen, sier direktør Helge Clem i Politiets Fellestjenester (PFT).

Norsk politi har hittil hatt begrenset oversikt over tilgjengelig materiell, tilstanden på materiellet og hvor det befinner seg. Med et felles nasjonalt materiellberedskaps-systemet vil politiet få en total oversikt over tilgjengelig materiell og dermed en styrket beredskapsevne.
Etter en omfattende behovskartlegging internt i politiet ble markedet invitert til en konkurranse i henhold til Lov om Offentlige anskaffelser og prosedyren "konkurransepreget dialog". Seks tilbydere deltok. Tre tilbydere ble kvalifiserte for videre dialog, mens to valgte å levere første løsningsforslag.
Arbeidet med å etablere og rulle ut en nasjonal løsning for materiellberedskap starter umiddelbart. Utviklingen av systemet skal gjennomføres i tett samarbeid med Politiets IT-enhet og andre enheter i politiet.