Hopp til hovedinnholdPolitiets utlendingsenhet (PU) får jevnlig spørsmål fra media og andre om hvor mange personer som oppholder seg ulovlig i Norge. Det finnes ingen offisiell statistikk, og politiet har ikke oversikt over hvor mange utenlandske borgere som til enhver tid oppholder seg ulovlig i landet.
Denne artikkelen forklarer hva PU vet, antar og ikke vet om temaet.
Schengen-avtalen legger til rette for passfri ferdsel mellom 29 europeiske land. Norge har intern grense til tre Schengen-land: Finland, Sverige og Danmark. Ulovlig opphold i Norge kan være både kortvarig og langvarig, og det er flere årsaker til at personer oppholder seg ulovlig.
Hva regnes som ulovlig opphold?
Utlendinger som har reist inn i Norge uten at vilkårene for innreise eller opphold er oppfylt, har et ulovlig opphold. Dette gjelder selv om intensjonen ikke er å bosette seg eller bli værende lenge.
Årsakene kan være:
- Avslag på søknad om beskyttelse (asyl), og personen blir værende etter utreisefristen.
- Visum eller oppholdstillatelse på grunnlag av uriktige opplysninger.
- Utløpt visum eller oppholdstillatelse.
- Innreise uten gyldig pass.
Hvem utgjør den største gruppen?
Det antas at personer med endelig avslag på søknad om beskyttelse (asyl) er den største gruppen som oppholder seg ulovlig i Norge.
Bevisst handling eller uvitenhet?
Et ulovlig opphold kan være en bevisst handling for å omgå myndighetenes kontroll, eller en konsekvens av manglende kunnskap om vilkårene for innreise og opphold i Norge.
Hva vet politiet – og hva vet de ikke?
Politiet har delvis oversikt over utlendinger med ulovlig opphold som er registrert i utlendingsforvaltningens datasystemer, for eksempel asylsøkere med endelig avslag. For andre grupper – som personer med avslag på søknader om familiegjenforening eller studietillatelse, samt enkelte som blir bortvist eller utvist – har politiet ikke et oppdatert bilde av om de har reist i henhold til vedtaket og innen utreisefristen.
Antall personer med ulovlig opphold i Norge - Politiet.noRegelverket gir utlendinger med avslag eller bortvisning/utvisning mulighet til å returnere frivillig uten politiets involvering. De har plikt til å melde fra til politiet ved avreise fra Norge/Schengen-området, men innrapporteringen av slike frivillige returer er mangelfull.