1024 personer er pågrepet i 59 land under den internasjonale politiaksjonen operasjon Global Chain. I Norge førte aksjonen til fire halliksaker og én sak om kjøp av seksuelle tjenester.
I juni deltok norsk politi i den internasjonale politiaksjonen operasjon Global Chain, en koordinert innsats mot menneskehandel med særlig vekt på å forebygge at sårbare personer i prostitusjonsmarkedet blir utnyttet. Aksjonen er en del av Europas felles innsats mot alvorlig og organisert kriminalitet, koordinert gjennom Europol og EMPACT i tillegg til Interpol, Frontex og Ameripol. I løpet av de nasjonale aksjonsdagene kontrollerte politiet 24 personer i Norge. – Kontrollene ble gjennomført på bakgrunn av politiets etterretning om steder hvor det kunne befinne seg personer som er særlig sårbare for menneskehandel, sier politiinspektør Julie Platou Kvammen, som leder politiets nasjonale kompetansegruppe mot menneskehandel. Fra Norge deltok åtte politidistrikter, og aksjonen ble koordinert av Kripos med bistand fra Økokrim og Politiets utlendingsenhet. Aksjonen førte til at det ble opprettet fire saker om hallikvirksomhet: to i Oslo politidistrikt, én i Øst politidistrikt og én i Møre og Romsdal politidistrikt. I Øst politidistrikt ble det også opprettet en sak om kjøp av seksuelle tjenester. Andre relevante funn er rapportert til Europol og Eurojust for videre oppfølging. Resultater globalt
1 024 personer pågrepet, hvorav 334 for menneskehandel og 690 for annen kriminalitet
2 070 ofre og mulige ofre for menneskehandel identifisert, inkludert 162 barn
201 mistenkte identifisert
465 nye straffesaker opprettet
80 tilfeller av dokumentforfalskning avdekket
Den globale aksjonen opprettet et internasjonalt operasjonssenter i Nord-Makedonia og Brasil for å legge til rette for operative orienteringer, analytisk støtte og direkte kommunikasjon mellom landene. Fra Norge deltok en representant fra Vest politidistrikt ved operasjonssenteret i Nord-Makedonia. – Menneskehandel er et høyt prioritert område i Europol-samarbeidet, og vi fra norsk politi bidrar aktivt, sier Kvammen. – Årets nasjonale aksjonsdager mot menneskehandel ble for første gang gjennomført som et ledd i en slik omfattende global aksjon. Dette var en svært nyttig erfaring for norsk politi på et kriminalitetsområde som krever utstrakt internasjonalt politisamarbeid. Distriktene som har deltatt i aksjonen, er: Oslo, Øst, Sør-Øst, Sør-Vest, Møre og Romsdal, Vest, Troms og Trøndelag. Les mer om den globale aksjonen på Europol sine nettsider. Hva er EMPACT? EMPACT står for European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats. Det er en felles europeisk plattform under Europol, rettet mot å bekjempe alvorlig og organisert kriminalitet. EMPACT koordinerer blant annet felles politiaksjoner, etterforskning og informasjonsdeling på tvers av landegrenser. Norge deltar aktivt i flere av EMPACTs innsatsområder. Politiets nasjonale kompetansegruppe mot menneskehandel Denne gruppen ledes av Kripos og skal bidra til å styrke politiets arbeid med å forebygge, avdekke og etterforske menneskehandel. Gruppen fungerer som en nasjonal ressurs og ble etablert som et svar på Norges internasjonale forpliktelser innen bekjempelse av menneskehandel.