EU implementerer nye informasjonssystemer for å styrke grensekontroll og politisamarbeid i Europa. Ett av disse informasjonssystemene er Entry/Exit System (EES). EES er et nytt felleseuropeisk inn- og utreisesystem for tredjelandsborgere, altså personer fra utenfor EU/EØS-området, på korttidsopphold.

- Målet er økt sikkerhet og kontroll på grensen, noe som skal gi bedre oversikt over hvem som befinner seg på Schengenterritoriet. Dette kan bidra til å øke trygghet og sikkerhet, samt bedre identitetskontroll, sier Mina Rød, leder felles enhet for utlending og forvaltning i Sør-Vest politidistrikt.

Køreduserende tiltak for nordmenn

EES innebærer at alle tredjelandsborgere på korttidsopphold skal registreres med alfanumeriske og biometriske data. Det innebærer blant annet opptak av ansiktsfoto og fingeravtrykk, samt registrering av inn- og utreise. For norske reisende er det ingen endringer i grensekontrollen, hverken i Norge eller i de andre EU/EØS-landene.

- En kan oppleve noe mer kø i grensekontrollen, men dersom en er bevisst på å gå i "riktig" kø vil ikke nordmenn oppleve særlig store endringer. Nordmenn og andre med bo- og oppholdstillatelse i Norge skal gå i køen for EØS-borgere. Ha passet klart. Det kan være at du blir tatt bilde av, men dette er bare en kontroll og bildet blir ikke lagret, sier Rød.

Flest briter

Det nye grensekontrollsystemet innføres altså fra og med i morgen ved Stavanger lufthavn. Resten av grenseovergangene i Sør-Vest politidistrikt vil starte 10. januar 2026. Det er Stavanger lufthavn som registrerer klart flest tredjelandsborgere på grenseovergangen.

- Dette gjelder stort sett britiske statsborgere. Av drøye 300 000 reisende som ble registrert på grenseovergangen ved Stavanger lufthavn i 2024, var nærmere 80 000 briter, sier Mina Rød.

Implementeringen av EES skjedde samtidig i alle Schengenland 12. oktober 2025. Gjennom en tilleggsforordning har alle land fått muligheten til å starte opp gradvis på grenseovergangsstedene. Norge har valgt en slik løsning og startet i første omgang opp på Oslo lufthavn Gardermoen i to posisjoner på innreise og to på utreise. Etter tre uker fikk flere grenseovergangssteder ta i bruk EES, og etter 180 dager skal systemet være i full drift på alle grenseovergangssteder.

EES er det første av flere tiltak/informasjonssystemer for å styrke grensekontroll og politisamarbeid i Europa. De fulle effektene hentes først ut når alle de nye informasjonssystemene er implementert og interoperabiliteten mellom dem er på plass. Av tiltakene som inngår i program EU informasjonssystemer er det EES som utgjør det mest fysisk synlige tiltaket som følge av installering av kamerautstyr i grensekontrollen.